Hallituksen kokoukset ja OAO tiedote 5-26
OAO:n hallituksen kokoukset pidettiin 1.4.2026 ja 27.-28.4.2026. Jälkimmäisenä ajankohtana oli yhteinen uuden valtuustoryhmän ensimmäisen kokouksen kanssa, jossa järjestäydyttiin ja valmisteltiin valtuuston asialistan aiheita. Maanantaina 27.4.2026 illalla pidettiin piirikokous, jossa mm. valittiin uusi OAO:n hallitus kaudelle 2026-2028. Oheisessa tiedotteessa on yhteenveto näissä kokouksissa käsitellyistä ajankohtaisista aiheista.
Ammattikorkeakouluja koskeva sopimustilanne on johtanut kuuteentoista työtaistelutoimeen eri puolilla Suomea. Tilanne ratkeaa vain sopimuksella, joka tyydyttää kaikkia neuvotteluosapuolia.
Valtuusto aloittaa toimikautensa 6.-8.5.2026 kokouksessa, jossa valitaan mm valtuuston puheenjohtajisto, järjestölle uusi puheenjohtaja ja hallituksen jäsenet seuraavaksi kahdeksi vuodeksi.
Keväisin terveisin,
Lauri Hietalahti