Hallituksen kokous 3.9. ja OAO tiedote 8-26
OAO:n hallituksen syksyn toinen kokous pidettiin 3.9.2026 . Oheisessa tiedotteessa on yhteenveto kokouksessa käsitellyistä ajankohtaisista aiheista.
Ammattikorkeakoulut ovat edelleen sopimuksettomassa tilassa ja sovittelu sekä työtaistelut toimet ovat päällä eri ammattikorkeakouluissa.
Miksi olemme lakossa?
Ensinnäkin neuvottelut ovat jatkuneet tammikuusta lähtien ilman ratkaisua. Toiseksi Sivista ei ole tullut vastaan keskeisissä kysymyksissä, ainoastaan OAJ on tehnyt useita esityksiä ja hakenut ratkaisua. Kolmanneksi OAJ haluaa palkkaeroja tasoitettavan alimpia palkkoja nostamalla, ei Sivistan esityksen mukaisesti korkeimpia palkkoja laskemalla.
Ilman lakonuhkaa ja sovittelijan kutsua työnantajajärjestö Sivista ei ole vaivautunut jatkamaan neuvotteluja.
Näistä ja muista aiheista jatkamme OAO:n työskentelyä seuraavan kerran 25.9.2026.
Syyskuisin terveisin,
Lauri Hietalahti