Ohita navigaatio

Hallituksen marraskuun kokous ja OAO tiedote 10-23

Olemme jälleen koonneet tiedotteeseen hallituksen kokouksessa käsiteltyjä aiheita ja OAJ:n valtuuston puheenvuoroja ja tapahtumia. Kokouksessa kävimme huolellisesti läpi yksityisen opetusalan sopimuksen neuvottelutilannetta, EDUCA 2024 messujen järjestelyjä ja valtuuston kokouksen valmisteluja.

Näkyvin ja tärkein tapahtuma oli valtuuston kokouksen yhteydessä järjestetty mielenilmaus, johon osallistui yli 1000 jäsentä. OAJ lähetti vahvan viestin maan hallitukselle meille tärkeistä aiheista koskien työelämäuudistuksia. Keskeisin viesti on, että OAJ on valmis neuvottelemaan muiden työmarkkinatoimijoiden kanssa vientimalliin perustuvasta julkisen sektorin tilanteet huomioivasta ratkaisusta. Hallituksen esittämä lainsäädäntöön tehtävä kirjaus asiasta ei meille käy sillä se politisoi työmarkkinaneuvottelut ja heikentää julkisella sektorilla työskentelevien ansiokehitystä.

Mielenilmauksessa jäsenemme Eero Kolari huolehti soittimineen rytmistä ja rytinästä.

OAO:n tiedotteet löytyvät Aineistot kohdasta etusivulla: https://oao.oaj.fi/aineistot/

Terveisin

Lauri Hietalahti

Tapahtumat

Yhdistyksemme

OAO on kaikkien ammatillisten
opettajien asialla.