Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ:n Ammatilliset Opettajat OAO ry on nuorten ja aikuisten ammatillisen koulutuksen, ammattikorkeakoulutuksen, vapaan sivistystyön ja taiteen perusopetuksen osaamisen ja sivistyksen asiantuntija ja edunvalvoja.

Jäseninä OAO ry:ssa ovat valtakunnalliset yhdistykset AKOL, AO, KEA, KSOLLI, SKO, SMOL ja TOOL.

Jäseniä yhdistysten kautta on noin 17 000.

Piirikokous valitsee aina kahdeksi vuodeksi kerrallaan OAO:n hallituksen varsinaiset jäsenet ja heidän henkilökohtaiset varajäsenet.

OAO:n hallitus

Lauri Hietalahti toimii puheenjohtajana 1.8.2022 alkaen.

I varapuheenjohtajaksi valittiin 16.8.2022  Jaana Antila ja II varapuheenjohtajaksi Anna Hoffrén.

Sihteerina toimii Marianne Joronen.

OAO:n koko hallitus

OAO:n valtuustoryhmä

OAO:n hallituksen työryhmät

Puheenjohtajisto ja hallitus

Lauri Hietalahti

Puheenjohtaja 0503286131 lauri.hietalahti@tuni.fi

Jaana Antila

1. varapuheenjohtaja 0444557722 jaana.antila@ammatilliset.fi

Anna Hoffrén

2. varapuheenjohtaja 0505900576 anna.hoffren@kuopionkonservatorio.fi

Marianne Joronen

Järjestötoiminnan assistentti 0207489685 marianne.joronen@oaj.fi

Arto Anetjärvi

Hallituksen jäsen 040-5079000 arto.anetjarvi@sasky.fi

Helena Kahl

Hallituksen jäsen 050-5639688 helena.kahl@kao.fi

Mika Nurminen

Hallituksen jäsen 040-8680805 mika.nurminen@akol.fi

Tapio Lindfors

Hallituksen jäsen 044-2381935 tapio.lindfors@ammatilliset.fi

Esa Salmikangas

Hallituksen jäsen 040-716 7285 esa.salmikangas@jamk.fi

Heidi Savolainen

Hallituksen jäsen 040-9658039 heidi.savolainen@ammatilliset.fi

Markku Seppälä

Hallituksen jäsen 040-5536002 markku.seppala@turkuamk.fi

Johanna Toivanen

Hallituksen jäsen 040-8016210 johanna.toivanen@ammatilliset.fi

Anna Villberg

Hallituksen jäsen 040-7248 118 anna.villberg@vantaa.fi

Teija Launiainen

Arto Anetjärven varajäsen 040 169 0309 teija.launiainen@gmail.com

Anni Koppanen

Jaana Antilan varajäsen 050 574 5363 anni.koppanen@ammatilliset.fi

Eero Kolari

Anna Hoffrénin varajäsen 040 5447 245 eero.kolari@tampereenkonservatorio.fi

Terhi Saarinen

Helena Kahlin varajäsen 044 785 4841 terhi.saarinen@ammatilliset.fi

Seppo Säätelä

Tapio Lindforsin varajäsen 044 750 3120 seppo.saatela@ammatilliset.fi

Juha-Pekka Finnilä

Mika Nurmisen varajäsen juha-pekka.finnila@akol.fi

Jarno Varteva

Esa Salmikankaan varajäsen 040-3341591 jarno.varteva@metropolia.fi

Kirsti Vänskä

Heidi Savolaisen varajäsen 040 586 7231 kirsti.vanska@ammatilliset.fi

Tarja Mäenpää

Markku Seppälän varajäsen 050 384 3937 tarja.maenpaa@ammatilliset.fi

Tuovi Pasma

Johanna Toivasen varajäsen 0400440689 tuovi.pasma@ammatilliset.fi

Hanna-Maija Aarnio

Anna Villbergin varajäsen hannamaija.aarnio@gmail.com